| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $185M | — | $134M | — | 38.2% |
| Op. Income | $45M | — | $37M | — | 22.4% |
| Gross Margin | 73.7% | — | 84.6% | — | -10.9pp |
| Net Margin | 19.5% | — | 22.1% | — | -2.7pp |
| EPS (Diluted) | $4.56 | — | $3.70 | — | 23.2% |
| Free Cash Flow | $76M | — | $183M | — | -58.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $185M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $137M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $56M |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $34M |
| Operating Expenses | $91M |
| Cost & Expenses | $140M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $167M |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $36M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $36M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $58M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $185M |
| Cost of Revenue | $49M |
| GROSS PROFIT | $137M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $56M |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $34M |
| Operating Expenses | $91M |
| Cost & Expenses | $140M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $167M |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $36M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $36M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $58M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $36M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$693.0K |
| Other Non-Cash Items | $31M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $78M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $336M |
| Purchases of Investments | -$76M |
| Sales/Maturities of Investments | $17M |
| Other Investing Activities | -$198M |
| NET CASH FROM INVESTING | $78M |
| Net Debt Issuance | -$93M |
| Common Stock Repurchased | -$578.0K |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | -$30M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$131M |
| FREE CASH FLOW | $76M |
| Net Change in Cash | $24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $90M |
| Short-Term Investments | $104M |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $208M |
| PP&E (Net) | $37M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $35M |
| Long-Term Investments | $2.6B |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $58M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.8B |
| TOTAL ASSETS | $3.0B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.5B |
| Long-Term Debt | $53M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $126M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $186M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.7B |
| Common Stock | $78.0K |
| Additional Paid-In Capital | $57M |
| Retained Earnings | $230M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$23M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $264M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $264M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.0B |
| Total Debt | $60M |
| Net Debt | -$30M |