| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $45M | $41M | $28M | 9.3% | 64.3% |
| Op. Income | $17M | $19M | $14M | -7.2% | 22.3% |
| Gross Margin | 63.6% | 70.9% | 86.5% | -7.2pp | -22.9pp |
| Net Margin | 28.1% | 31.8% | 36.1% | -3.7pp | -8.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.74 | $0.77 | $0.58 | -3.9% | 27.6% |
| Free Cash Flow | $25M | $454.0K | $8M | 5369.6% | 220.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $733.0K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $43M |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $405.0K |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $733.0K |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $17M |
| Interest Income | $43M |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $405.0K |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $405.0K |
| Stock-Based Compensation | $236.0K |
| Deferred Income Tax | $8.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $8M |
| OPERATING CASH FLOW | $25M |
| Capital Expenditure | -$95.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$61M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$59M |
| Net Debt Issuance | -$20M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | $25M |
| Net Change in Cash | -$48M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $307M |
| Short-Term Investments | $111M |
| Net Receivables | $40M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $459M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $2.9B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $32M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.9B |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.0B |
| Long-Term Debt | $174M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $179M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.1B |
| Common Stock | $220M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $62M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$13M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $269M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $269M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $179M |
| Net Debt | -$129M |