| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $59M | $62M | $31M | -4.5% | 93.5% |
| Op. Income | -$3M | $11M | $6M | -123.4% | -142.3% |
| Gross Margin | 47.2% | 60.9% | 86.6% | -13.7pp | -39.4pp |
| Net Margin | -3.4% | 13.5% | 15.1% | -16.9pp | -18.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | $0.23 | $0.20 | -103.3% | -103.8% |
| Free Cash Flow | -$25M | -$12M | $9M | -99.4% | -376.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $59M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $521.0K |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $50M |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | -$526.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$111.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $73.0K |
| Deferred Income Tax | -$932.0K |
| Other Non-Cash Items | -$17M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$24M |
| Capital Expenditure | -$944.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $11M |
| Other Investing Activities | -$139M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$134M |
| Net Debt Issuance | $6M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$352M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$348M |
| FREE CASH FLOW | -$25M |
| Net Change in Cash | -$506M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $101M |
| Short-Term Investments | $223M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $324M |
| PP&E (Net) | $36M |
| Goodwill | $105M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $3.2B |
| Tax Assets | $20M |
| Other Non-Current Assets | $153M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.5B |
| TOTAL ASSETS | $3.8B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.3B |
| Long-Term Debt | $95M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $134M |
| TOTAL LIABILITIES | $3.5B |
| Common Stock | $246.0K |
| Additional Paid-In Capital | $313M |
| Retained Earnings | $106M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$26M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $393M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $393M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.8B |
| Total Debt | $111M |
| Net Debt | $10M |