| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $13M | $13M | 15.9% | 18.0% |
| Op. Income | -$4M | $3M | $4M | -218.1% | -191.0% |
| Gross Margin | 72.7% | 75.3% | 72.5% | -2.5pp | 0.3pp |
| Net Margin | -18.9% | 15.9% | 21.9% | -34.8pp | -40.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.21 | $0.16 | $0.23 | -231.3% | -191.3% |
| Free Cash Flow | -$6M | $6M | $3M | -198.8% | -305.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | -$962.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $377.0K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $377.0K |
| Stock-Based Compensation | $41.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $461.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$304.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | $7M |
| NET CASH FROM INVESTING | $12M |
| Net Debt Issuance | $28M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$987.0K |
| Other Financing Activities | -$24M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $45M |
| Short-Term Investments | $167M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $212M |
| PP&E (Net) | $37M |
| Goodwill | $99M |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $2.2B |
| Tax Assets | $23M |
| Other Non-Current Assets | $97M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.6B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $210M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.2B |
| Long-Term Debt | $57M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $78M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.3B |
| Common Stock | $239.0K |
| Additional Paid-In Capital | $305M |
| Retained Earnings | $19M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$901.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $323M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $323M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.6B |
| Total Debt | $266M |
| Net Debt | $222M |