| Metric | Q1 2016 | Q4 2015 | Q1 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | — | — | — | — |
| Op. Income | $4M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 78.6% | — | — | — | — |
| Net Margin | 21.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.21 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $2M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $989.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $270.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $989.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $270.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $270.0K |
| Stock-Based Compensation | $79.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $205.0K |
| Change in Working Capital | -$815.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$70.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$11M |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | -$42M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$44M |
| Net Debt Issuance | $14M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$979.0K |
| Other Financing Activities | $32M |
| NET CASH FROM FINANCING | $45M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $34M |
| Short-Term Investments | $4M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $38M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $11M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $968M |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $51M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.0B |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $83M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $858M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $941M |
| Long-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $23M |
| TOTAL LIABILITIES | $963M |
| Common Stock | $122.0K |
| Additional Paid-In Capital | $105M |
| Retained Earnings | $17M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$830.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $121M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $121M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $98M |
| Net Debt | $64M |