| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $129M | $121M | $97M | 6.0% | 33.3% |
| Op. Income | -$58M | -$67M | -$140M | 13.5% | 58.4% |
| Gross Margin | 81.2% | 80.2% | 77.0% | 1.0pp | 4.2pp |
| Net Margin | -44.9% | -57.4% | -111.2% | 12.5pp | 66.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | $-0.24 | $-0.39 | 16.7% | 48.7% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$10M | -$4M | 29.0% | -72.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $129M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $105M |
| R&D Expenses | $36M |
| Selling & Marketing | $87M |
| General & Administrative | $40M |
| SG&A Expenses | $127M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $163M |
| Cost & Expenses | $187M |
| OPERATING INCOME | -$58M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$56M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$58M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$58M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$58M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$58M |
| EBITDA | -$55M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$58M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $58M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $49.0K |
| Purchases of Investments | -$250M |
| Sales/Maturities of Investments | $113M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$140M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$13M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$158M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $432M |
| Short-Term Investments | $719M |
| Net Receivables | $57M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $52M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $579.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $94M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $194M |
| Other Current Liabilities | $22M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $252M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $51M |
| TOTAL LIABILITIES | $303M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $4.5B |
| Retained Earnings | -$3.4B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | -$402M |