| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $88M | — | $56M | — | 56.4% |
| Op. Income | -$6M | — | -$4M | — | -55.5% |
| Gross Margin | 78.8% | — | 79.2% | — | -0.4pp |
| Net Margin | -8.4% | — | -6.1% | — | -2.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | — | $-0.04 | — | 40.7% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | $5M | — | -125.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $88M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $70M |
| R&D Expenses | $19M |
| Selling & Marketing | $49M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $76M |
| Cost & Expenses | $95M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $650.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $132.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$7M |
| Net Income Deductions | -$454M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$605M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$7M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $885.0K |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $455.0K |
| Purchases of Investments | -$84M |
| Sales/Maturities of Investments | $72M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $105M |
| Short-Term Investments | $136M |
| Net Receivables | $40M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $324M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $56M |
| TOTAL ASSETS | $380M |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $133M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $173M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3.3B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.5B |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$3.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$3.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$3.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $380M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$105M |