| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $109M | $103M | $89M | 5.8% | 23.0% |
| Op. Income | -$30M | -$19M | -$18M | -56.4% | -65.8% |
| Gross Margin | 75.0% | 78.8% | 77.7% | -3.8pp | -2.7pp |
| Net Margin | -21.0% | -13.9% | -15.5% | -7.2pp | -5.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.21 | $-0.13 | $-0.13 | -61.5% | -61.5% |
| Free Cash Flow | $27M | $16M | $25M | 67.3% | 5.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $109M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $82M |
| R&D Expenses | $43M |
| Selling & Marketing | $51M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $69M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $112M |
| Cost & Expenses | $139M |
| OPERATING INCOME | -$30M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$24M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $7M |
| EBIT | -$30M |
| EBITDA | -$23M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $36M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $28M |
| Capital Expenditure | -$936.0K |
| Acquisitions (Net) | -$157M |
| Purchases of Investments | -$124M |
| Sales/Maturities of Investments | $93M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$188M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$445.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | $27M |
| Net Change in Cash | -$155M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $63M |
| Short-Term Investments | $406M |
| Net Receivables | $93M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $33M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $593M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $371M |
| Intangible Assets | $67M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $488M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $224M |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $292M |
| Long-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue NC | $20M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $32M |
| TOTAL LIABILITIES | $325M |
| Common Stock | $312.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$336M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $454.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $756M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $756M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $24M |
| Net Debt | -$39M |