| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $100M | $97M | $80M | 3.1% | 25.7% |
| Op. Income | -$17M | -$15M | -$23M | -8.2% | 28.3% |
| Gross Margin | 79.5% | 79.0% | 76.9% | 0.5pp | 2.5pp |
| Net Margin | -8.8% | -11.5% | -26.1% | 2.8pp | 17.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | $-0.11 | $-0.21 | 25.4% | 60.9% |
| Free Cash Flow | $17M | $32M | -$1M | -48.0% | 1292.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $100M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $80M |
| R&D Expenses | $36M |
| Selling & Marketing | $43M |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $60M |
| Other Expenses | $392.0K |
| Operating Expenses | $96M |
| Cost & Expenses | $117M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $7M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | -$759.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$17M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $27M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $349.0K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $17M |
| Capital Expenditure | -$841.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$165M |
| Sales/Maturities of Investments | $119M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$47M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | $17M |
| FREE CASH FLOW | $17M |
| Net Change in Cash | -$13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $508M |
| Net Receivables | $67M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $29M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $676M |
| PP&E (Net) | $27M |
| Goodwill | $248M |
| Intangible Assets | $23M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $321M |
| TOTAL ASSETS | $997M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $198M |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $260M |
| Long-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue NC | $13M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $29M |
| TOTAL LIABILITIES | $289M |
| Common Stock | $303.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$299M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$144.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $708M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $708M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $997M |
| Total Debt | $32M |
| Net Debt | -$40M |