| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $80M | $77M | $64M | 4.3% | 25.3% |
| Op. Income | -$23M | -$20M | -$16M | -13.5% | -42.7% |
| Gross Margin | 76.9% | 77.1% | 77.9% | -0.1pp | -1.0pp |
| Net Margin | -26.1% | -30.2% | -30.9% | 4.2pp | 4.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.21 | $-0.23 | $-0.20 | 8.7% | -5.0% |
| Free Cash Flow | -$1M | $6M | $4M | -121.7% | -135.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $80M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $35M |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $49M |
| Other Expenses | $504.0K |
| Operating Expenses | $85M |
| Cost & Expenses | $103M |
| OPERATING INCOME | -$23M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$19M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$21M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$23M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$21M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $18M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$266.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$123M |
| Sales/Maturities of Investments | $114M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $297.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $40M |
| Short-Term Investments | $407M |
| Net Receivables | $63M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $30M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $540M |
| PP&E (Net) | $33M |
| Goodwill | $248M |
| Intangible Assets | $35M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $339M |
| TOTAL ASSETS | $879M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $163M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $214M |
| Long-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue NC | $16M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $36M |
| TOTAL LIABILITIES | $250M |
| Common Stock | $286.0K |
| Additional Paid-In Capital | $881M |
| Retained Earnings | -$250M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $629M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $629M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $879M |
| Total Debt | $42M |
| Net Debt | $2M |