| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $556M | $578M | $513M | -3.9% | 8.4% |
| Op. Income | $256M | $251M | $253M | 1.9% | 1.2% |
| Gross Margin | 39.0% | 38.6% | 49.8% | 0.4pp | -10.8pp |
| Net Margin | 33.7% | 31.3% | 45.0% | 2.5pp | -11.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.84 | $0.81 | $1.04 | 3.7% | -19.2% |
| Free Cash Flow | $223M | -$728M | $281M | 130.7% | -20.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $556M |
| Cost of Revenue | $339M |
| GROSS PROFIT | $217M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | -$51M |
| Operating Expenses | -$39M |
| Cost & Expenses | $300M |
| OPERATING INCOME | $256M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $73M |
| Other Income/Expenses | -$67M |
| INCOME BEFORE TAX | $189M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $188M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $188M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $188M |
| D&A | $84M |
| EBIT | $262M |
| EBITDA | $346M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $556M |
| Cost of Revenue | $339M |
| GROSS PROFIT | $217M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | -$51M |
| Operating Expenses | -$39M |
| Cost & Expenses | $300M |
| OPERATING INCOME | $256M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $73M |
| Other Income/Expenses | -$67M |
| INCOME BEFORE TAX | $189M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $188M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $188M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $188M |
| D&A | $84M |
| EBIT | $262M |
| EBITDA | $346M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $188M |
| Depreciation & Amortization | $84M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$51M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $233M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $208M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $208M |
| NET CASH FROM INVESTING | $199M |
| Net Debt Issuance | -$231M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$138M |
| Other Financing Activities | -$233.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$370M |
| FREE CASH FLOW | $223M |
| Net Change in Cash | $62M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $359M |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $187M |
| Inventory | $286M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $859M |
| PP&E (Net) | $5.4B |
| Goodwill | $112M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $42M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.6B |
| TOTAL ASSETS | $6.5B |
| Account Payables | $111M |
| Short-Term Debt | $455M |
| Deferred Revenue | -$459.0K |
| Other Current Liabilities | $54M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $622M |
| Long-Term Debt | $3.4B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $463.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.0B |
| Common Stock | $223M |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | $594M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $861.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.4B |
| Minority Interest | -$472.0K |
| TOTAL EQUITY | $2.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.5B |
| Total Debt | $3.9B |
| Net Debt | $3.5B |