| Metric | Q3 2016 | Q2 2016 | Q3 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $81M | $79M | — | 2.7% | — |
| Op. Income | $29M | $27M | — | 6.8% | — |
| Gross Margin | 89.4% | 90.5% | — | -1.1pp | — |
| Net Margin | 25.9% | 25.3% | — | 0.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.51 | $0.49 | — | 4.1% | — |
| Free Cash Flow | $48M | $8M | — | 513.0% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $81M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $73M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $630.0K |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $64M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $29M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $81M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $73M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $630.0K |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | $16M |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $53M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $64M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $29M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $30M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $21M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $648.0K |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $24M |
| Change in Working Capital | -$525.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $48M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$83M |
| Sales/Maturities of Investments | $71M |
| Other Investing Activities | -$153M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$165M |
| Net Debt Issuance | $65M |
| Common Stock Repurchased | $37.0K |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $37M |
| NET CASH FROM FINANCING | $96M |
| FREE CASH FLOW | $48M |
| Net Change in Cash | -$21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $133M |
| Short-Term Investments | $676M |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $833M |
| PP&E (Net) | $96M |
| Goodwill | $244M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $5.5B |
| Tax Assets | $32M |
| Other Non-Current Assets | $266M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.2B |
| TOTAL ASSETS | $7.0B |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $197M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5.6B |
| Long-Term Debt | $425M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $51M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $476M |
| TOTAL LIABILITIES | $6.1B |
| Common Stock | $5M |
| Additional Paid-In Capital | $507M |
| Retained Earnings | $385M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $901M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $901M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.0B |
| Total Debt | $622M |
| Net Debt | $489M |