| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | $23M | $7M | 30.0% | 295.1% |
| Op. Income | $13M | $6M | -$2M | 117.1% | 630.9% |
| Gross Margin | 86.2% | 86.3% | 89.7% | -0.1pp | -3.5pp |
| Net Margin | 28.1% | 12.8% | -93.0% | 15.3pp | 121.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.05 | $-0.12 | 184.0% | 216.7% |
| Free Cash Flow | $113M | $12M | $943.0K | 846.7% | 11866.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $530.0K |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $25M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $530.0K |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $530.0K |
| Stock-Based Compensation | $773.0K |
| Deferred Income Tax | $466.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $101M |
| OPERATING CASH FLOW | $114M |
| Capital Expenditure | -$721.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $7.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$714.0K |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$17M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$20M |
| FREE CASH FLOW | $113M |
| Net Change in Cash | $96M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $142M |
| Short-Term Investments | $161M |
| Net Receivables | $46M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $42M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $391M |
| PP&E (Net) | $20M |
| Goodwill | $3M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $822.0K |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $38M |
| TOTAL ASSETS | $429M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $57M |
| Deferred Revenue | $174M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $245M |
| Long-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue NC | $174M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$161M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $58M |
| TOTAL LIABILITIES | $303M |
| Common Stock | $58.0K |
| Additional Paid-In Capital | $100M |
| Retained Earnings | $48M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$22M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $126M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $126M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $429M |
| Total Debt | $102M |
| Net Debt | -$40M |