| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $49M | $29M | $33M | 72.7% | 49.2% |
| Op. Income | $14M | $3M | $406.8K | 421.6% | 3444.6% |
| Gross Margin | 36.0% | 15.8% | 5.7% | 20.3pp | 30.4pp |
| Net Margin | 21.1% | 7.5% | -9.2% | 13.7pp | 30.3pp |
| EPS (Diluted) | $1.50 | $0.30 | $-0.43 | 400.0% | 448.8% |
| Free Cash Flow | $3M | -$173.2K | -$5M | 1952.0% | 162.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $49M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6.3K |
| Other Income/Expenses | -$516.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $1 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $282.7K |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $49M |
| Cost of Revenue | $31M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6.3K |
| Other Income/Expenses | -$516.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $1 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $282.7K |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $282.7K |
| Stock-Based Compensation | $151.3K |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | -$8M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$381.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $32.3K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$349.1K |
| Net Debt Issuance | -$25.4K |
| Common Stock Repurchased | -$584.0K |
| Common Dividends Paid | -$139.4K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$748.8K |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $20M |
| Inventory | $36M |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $78M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $17M |
| TOTAL ASSETS | $95M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $29M |
| Long-Term Debt | $172.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $159.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $596.6K |
| TOTAL LIABILITIES | $30M |
| Common Stock | $8M |
| Additional Paid-In Capital | $30M |
| Retained Earnings | $45M |
| Treasury Stock | -$7M |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $65M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $65M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $95M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$6M |