| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $116M | $131M | $112M | -11.3% | 3.7% |
| Op. Income | $6M | $1M | $1M | 485.1% | 332.0% |
| Gross Margin | 9.0% | 10.0% | 5.5% | -1.0pp | 3.5pp |
| Net Margin | 1.0% | 2.7% | 1.2% | -1.7pp | -0.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.16 | $0.48 | $0.19 | -66.7% | -15.8% |
| Free Cash Flow | $19M | -$18M | -$12M | 207.1% | 266.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $116M |
| Cost of Revenue | $106M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $110M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $790.0K |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $74.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $762.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $116M |
| Cost of Revenue | $106M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $110M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $790.0K |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $74.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $762.0K |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $762.0K |
| Stock-Based Compensation | $37.0K |
| Deferred Income Tax | -$8.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $18M |
| OPERATING CASH FLOW | $21M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | -$148.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $44M |
| Inventory | $114M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $171M |
| PP&E (Net) | $58M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $377.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $58M |
| TOTAL ASSETS | $229M |
| Account Payables | $48M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $55M |
| Long-Term Debt | $46M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $103.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $52M |
| TOTAL LIABILITIES | $106M |
| Common Stock | $9M |
| Additional Paid-In Capital | $35M |
| Retained Earnings | $92M |
| Treasury Stock | -$13M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $123M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $123M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $229M |
| Total Debt | $47M |
| Net Debt | $43M |