| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $112M | $150M | $52M | -25.3% | 116.5% |
| Op. Income | $1M | $71.0K | -$6M | 1912.7% | 125.5% |
| Gross Margin | 5.5% | 3.1% | -7.0% | 2.4pp | 12.5pp |
| Net Margin | 1.2% | 1.7% | -5.7% | -0.4pp | 7.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.19 | $0.34 | $-0.43 | -44.1% | 144.2% |
| Free Cash Flow | -$12M | $72M | -$3M | -116.2% | -317.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $112M |
| Cost of Revenue | $106M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $110M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $448.0K |
| Other Income/Expenses | $378.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $431.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $706.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $112M |
| Cost of Revenue | $106M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $110M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $448.0K |
| Other Income/Expenses | $378.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $431.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $706.0K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $706.0K |
| Stock-Based Compensation | $78.0K |
| Deferred Income Tax | -$16.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$14M |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $8M |
| Common Stock Repurchased | -$8.0K |
| Common Dividends Paid | -$147.0K |
| Other Financing Activities | $65.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $8M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $98M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $148M |
| PP&E (Net) | $55M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $464.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $56M |
| TOTAL ASSETS | $204M |
| Account Payables | $42M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $45M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $821.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $96.5K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $47M |
| TOTAL LIABILITIES | $95M |
| Common Stock | $9M |
| Additional Paid-In Capital | $35M |
| Retained Earnings | $73M |
| Treasury Stock | -$8M |
| Accum. Other Comp. Income | -$846.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $109M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $109M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $204M |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | $42M |