| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $93M | $66M | $25M | 40.4% | 272.3% |
| Op. Income | $24M | $14M | -$317.0K | 74.3% | 7774.8% |
| Gross Margin | 32.1% | 26.3% | 4.4% | 5.8pp | 27.7pp |
| Net Margin | 14.2% | 17.2% | -1.0% | -2.9pp | 15.2pp |
| EPS (Diluted) | $1.91 | $1.64 | $-0.04 | 16.5% | 5495.5% |
| Free Cash Flow | -$27M | -$638.4K | $4M | -4107.1% | -737.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $93M |
| Cost of Revenue | $63M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $72.3K |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $325.8K |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $93M |
| Cost of Revenue | $63M |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $68M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $72.3K |
| Other Income/Expenses | -$7M |
| INCOME BEFORE TAX | $17M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $325.8K |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $325.8K |
| Stock-Based Compensation | $126.0K |
| Deferred Income Tax | -$111.9K |
| Other Non-Cash Items | -$18M |
| Change in Working Capital | -$22M |
| OPERATING CASH FLOW | -$27M |
| Capital Expenditure | -$149.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $157.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | $8.2K |
| Net Debt Issuance | $4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$138.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$27M |
| Net Change in Cash | -$23M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $32M |
| Inventory | $68M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $112M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $287.2K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $26M |
| TOTAL ASSETS | $138M |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $39M |
| Long-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $18M |
| TOTAL LIABILITIES | $57M |
| Common Stock | $8M |
| Additional Paid-In Capital | $30M |
| Retained Earnings | $70M |
| Treasury Stock | -$7M |
| Accum. Other Comp. Income | -$21M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $80M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $80M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $138M |
| Total Debt | $15M |
| Net Debt | $12M |