| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $114M | — | $90M | — | 25.9% |
| Op. Income | $13M | — | $16M | — | -15.5% |
| Gross Margin | 59.7% | — | 71.4% | — | -11.7pp |
| Net Margin | 9.8% | — | 15.0% | — | -5.3pp |
| EPS (Diluted) | $2.51 | — | $3.10 | — | -19.0% |
| Free Cash Flow | $19M | — | $26M | — | -26.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $114M |
| Cost of Revenue | $46M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $101M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $101M |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $114M |
| Cost of Revenue | $46M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $101M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $101M |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $634.0K |
| Deferred Income Tax | -$473.0K |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$136M |
| Sales/Maturities of Investments | $97M |
| Other Investing Activities | -$143M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$184M |
| Net Debt Issuance | $70M |
| Common Stock Repurchased | -$827.0K |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $278M |
| NET CASH FROM FINANCING | $343M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | $180M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $205M |
| Short-Term Investments | $319M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $524M |
| PP&E (Net) | $33M |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.6B |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $48M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $2.2B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $681.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.8B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.8B |
| Long-Term Debt | $220M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $237M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $5M |
| Additional Paid-In Capital | $44M |
| Retained Earnings | $139M |
| Treasury Stock | -$8M |
| Accum. Other Comp. Income | -$36M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $145M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $145M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.2B |
| Total Debt | $224M |
| Net Debt | $19M |