| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $540M | — | $476M | — | 13.4% |
| Op. Income | $214M | — | $179M | — | 19.2% |
| Gross Margin | 73.4% | — | 72.4% | — | 1.0pp |
| Net Margin | 66.5% | — | 56.9% | — | 9.6pp |
| EPS (Diluted) | $2.72 | — | $2.09 | — | 30.1% |
| Free Cash Flow | -$111M | — | $34M | — | -429.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $540M |
| Cost of Revenue | $144M |
| GROSS PROFIT | $396M |
| R&D Expenses | $909.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $147M |
| Operating Expenses | $182M |
| Cost & Expenses | $326M |
| OPERATING INCOME | $214M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $49M |
| Other Income/Expenses | $191M |
| INCOME BEFORE TAX | $405M |
| Income Tax Expense | $23M |
| Net Income from Continuing Ops | $382M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $359M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $359M |
| D&A | $152M |
| EBIT | $339M |
| EBITDA | $491M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $540M |
| Cost of Revenue | $144M |
| GROSS PROFIT | $396M |
| R&D Expenses | $909.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $34M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $147M |
| Operating Expenses | $182M |
| Cost & Expenses | $326M |
| OPERATING INCOME | $214M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $49M |
| Other Income/Expenses | $191M |
| INCOME BEFORE TAX | $405M |
| Income Tax Expense | $23M |
| Net Income from Continuing Ops | $382M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $359M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $359M |
| D&A | $152M |
| EBIT | $339M |
| EBITDA | $491M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $359M |
| Depreciation & Amortization | $119M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$94M |
| Change in Working Capital | $26M |
| OPERATING CASH FLOW | $411M |
| Capital Expenditure | -$522M |
| Acquisitions (Net) | -$6M |
| Purchases of Investments | -$6M |
| Sales/Maturities of Investments | $175M |
| Other Investing Activities | -$271M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$629M |
| Net Debt Issuance | $460M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$155M |
| Other Financing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM FINANCING | $305M |
| FREE CASH FLOW | -$111M |
| Net Change in Cash | $86M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $133M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $130M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $49M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $312M |
| PP&E (Net) | $4.4B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $24M |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $163M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.6B |
| TOTAL ASSETS | $5.0B |
| Account Payables | $179M |
| Short-Term Debt | $253.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $41M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $220M |
| Long-Term Debt | $2.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $115M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.4B |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $2.4B |
| Retained Earnings | $23M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $33M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.5B |
| Minority Interest | $71M |
| TOTAL EQUITY | $2.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.0B |
| Total Debt | $2.1B |
| Net Debt | $2.0B |