| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $640M | $655M | — | -2.2% | — |
| Op. Income | $60M | $58M | — | 3.6% | — |
| Gross Margin | 25.2% | 24.4% | — | 0.8pp | — |
| Net Margin | 2.5% | 2.4% | — | 0.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $1.01 | $1.00 | — | 1.0% | — |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $640M |
| Cost of Revenue | $479M |
| GROSS PROFIT | $161M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $17M |
| General & Administrative | $64M |
| SG&A Expenses | $81M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $101M |
| Cost & Expenses | $580M |
| OPERATING INCOME | $60M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $136.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $60M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $640M |
| Cost of Revenue | $479M |
| GROSS PROFIT | $161M |
| R&D Expenses | $20M |
| Selling & Marketing | $17M |
| General & Administrative | $64M |
| SG&A Expenses | $81M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $101M |
| Cost & Expenses | $580M |
| OPERATING INCOME | $60M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | $51M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $136.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $16M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $60M |
| EBITDA | $60M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $16M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $19M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$34M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $60M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $452M |
| Short-Term Investments | $76M |
| Net Receivables | $721M |
| Inventory | $42M |
| Other Current Assets | $44M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $174M |
| Goodwill | $937M |
| Intangible Assets | $207M |
| Long-Term Investments | $45M |
| Tax Assets | $47M |
| Other Non-Current Assets | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.4B |
| TOTAL ASSETS | $2.8B |
| Account Payables | $259M |
| Short-Term Debt | $219M |
| Deferred Revenue | $138M |
| Other Current Liabilities | $86M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $986M |
| Long-Term Debt | $322M |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $59M |
| Other Non-Current Liabilities | $48M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $519M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $157M |
| Retained Earnings | $475M |
| Treasury Stock | -$259.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$11M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $626M |
| Minority Interest | $682M |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.8B |
| Total Debt | $670M |
| Net Debt | $218M |