| Metric | Q2 2016 | Q1 2016 | Q2 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $259M | — | — | — | — |
| Op. Income | $21M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 23.8% | — | — | — | — |
| Net Margin | 2.6% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.45 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $0 | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $259M |
| Cost of Revenue | $197M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $239M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $706.0K |
| Other Income/Expenses | -$706.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$412.0K |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $259M |
| Cost of Revenue | $197M |
| GROSS PROFIT | $62M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $239M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $706.0K |
| Other Income/Expenses | -$706.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $20M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$412.0K |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $221M |
| Short-Term Investments | $56M |
| Net Receivables | $291M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $572M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $554M |
| Long-Term Investments | $38M |
| Tax Assets | $17M |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $646M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $57M |
| Short-Term Debt | $68M |
| Deferred Revenue | $48M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $302M |
| Long-Term Debt | $140M |
| Deferred Revenue NC | $5M |
| Deferred Tax Liabilities | $23M |
| Other Non-Current Liabilities | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $197M |
| TOTAL LIABILITIES | $499M |
| Common Stock | $334M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $334M |
| Minority Interest | $385M |
| TOTAL EQUITY | $720M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $209M |
| Net Debt | -$12M |