| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $591M | — | $493M | — | 19.8% |
| Op. Income | $33M | — | $27M | — | 22.5% |
| Gross Margin | 23.4% | — | 25.2% | — | -1.7pp |
| Net Margin | 2.0% | — | 7.6% | — | -5.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.88 | — | $2.79 | — | -68.5% |
| Free Cash Flow | $43M | — | $30M | — | 42.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $591M |
| Cost of Revenue | $452M |
| GROSS PROFIT | $139M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $99M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $105M |
| Cost & Expenses | $557M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$216.0K |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $53M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $591M |
| Cost of Revenue | $452M |
| GROSS PROFIT | $139M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $99M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $105M |
| Cost & Expenses | $557M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $26M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$216.0K |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $53M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $22M |
| Change in Working Capital | $766.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $47M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$15M |
| Purchases of Investments | -$14M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$41M |
| Net Debt Issuance | -$45M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$10M |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$60M |
| FREE CASH FLOW | $43M |
| Net Change in Cash | -$51M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $111M |
| Short-Term Investments | $46M |
| Net Receivables | $163M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $334M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $143M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $20M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $85M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $263M |
| TOTAL ASSETS | $597M |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $30M |
| Other Current Liabilities | $88M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $190M |
| Long-Term Debt | $73M |
| Deferred Revenue NC | $50M |
| Deferred Tax Liabilities | $5M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $129M |
| TOTAL LIABILITIES | $319M |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $133M |
| Retained Earnings | $41M |
| Treasury Stock | -$259.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $170M |
| Minority Interest | $107M |
| TOTAL EQUITY | $277M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $597M |
| Total Debt | $89M |
| Net Debt | -$22M |