| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $168M | $172M | $166M | -2.0% | 1.3% |
| Op. Income | $81M | $3M | -$16M | 2902.2% | 609.7% |
| Gross Margin | 40.4% | 40.4% | 27.2% | 0.0pp | 13.2pp |
| Net Margin | 45.1% | 2.5% | -8.3% | 42.6pp | 53.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.97 | $0.06 | $-0.18 | 1641.5% | 638.9% |
| Free Cash Flow | -$683.0K | $15M | -$5M | -104.7% | 87.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $168M |
| Cost of Revenue | $100M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | -$78M |
| Operating Expenses | -$13M |
| Cost & Expenses | $87M |
| OPERATING INCOME | $81M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $830.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $82M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $76M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $76M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $76M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $87M |
| EBITDA | $90M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $168M |
| Cost of Revenue | $100M |
| GROSS PROFIT | $68M |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | -$78M |
| Operating Expenses | -$13M |
| Cost & Expenses | $87M |
| OPERATING INCOME | $81M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $830.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $82M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $76M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $76M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $76M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $87M |
| EBITDA | $90M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $76M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$6M |
| Other Non-Cash Items | -$63M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $9M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $102M |
| Purchases of Investments | -$39M |
| Sales/Maturities of Investments | $26M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $79M |
| Net Debt Issuance | -$264.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$21M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$21M |
| FREE CASH FLOW | -$683.0K |
| Net Change in Cash | $68M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $178M |
| Short-Term Investments | $151M |
| Net Receivables | $103M |
| Inventory | $112M |
| Other Current Assets | $31M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $574M |
| PP&E (Net) | $235M |
| Goodwill | $201M |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $79M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $533M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $64M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $17M |
| Other Current Liabilities | $24M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $131M |
| Long-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue NC | $18M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $67M |
| TOTAL LIABILITIES | $198M |
| Common Stock | $77.0K |
| Additional Paid-In Capital | $861M |
| Retained Earnings | $51M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $909M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $909M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $48M |
| Net Debt | -$130M |