| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $197M | $169M | $156M | 17.0% | 26.7% |
| Op. Income | $18M | $21M | -$1M | -16.6% | 1454.6% |
| Gross Margin | 44.0% | 37.2% | 38.7% | 6.8pp | 5.3pp |
| Net Margin | 9.8% | 12.9% | 0.5% | -3.1pp | 9.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.25 | $0.28 | $0.01 | -10.7% | 2236.4% |
| Free Cash Flow | $13M | $20M | $2M | -31.1% | 575.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $197M |
| Cost of Revenue | $111M |
| GROSS PROFIT | $87M |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | -$310.0K |
| Operating Expenses | $69M |
| Cost & Expenses | $180M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $197M |
| Cost of Revenue | $111M |
| GROSS PROFIT | $87M |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | -$310.0K |
| Operating Expenses | $69M |
| Cost & Expenses | $180M |
| OPERATING INCOME | $18M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $22M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $8M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $25M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | -$9M |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $310.0K |
| Purchases of Investments | -$41M |
| Sales/Maturities of Investments | $43M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$268.0K |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | $10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $196M |
| Short-Term Investments | $162M |
| Net Receivables | $113M |
| Inventory | $115M |
| Other Current Assets | $35M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $621M |
| PP&E (Net) | $231M |
| Goodwill | $200M |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $89M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $536M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $62M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $18M |
| Other Current Liabilities | $37M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $139M |
| Long-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue NC | $18M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $69M |
| TOTAL LIABILITIES | $208M |
| Common Stock | $77.0K |
| Additional Paid-In Capital | $863M |
| Retained Earnings | $93M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$8M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $948M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $948M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $44M |
| Net Debt | -$152M |