| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $156M | $167M | $204M | -6.9% | -23.5% |
| Op. Income | -$1M | $91.0K | $33M | -1541.8% | -104.0% |
| Gross Margin | 38.7% | 36.5% | 46.3% | 2.2pp | -7.6pp |
| Net Margin | 0.5% | 0.8% | 14.8% | -0.3pp | -14.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.02 | $0.38 | -38.5% | -97.2% |
| Free Cash Flow | $2M | -$7M | $28M | 127.0% | -92.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $156M |
| Cost of Revenue | $96M |
| GROSS PROFIT | $60M |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $33M |
| SG&A Expenses | $33M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $62M |
| Cost & Expenses | $157M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $620.0K |
| Income Tax Expense | -$208.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $828.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $828.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $828.0K |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $828.0K |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $9M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$39M |
| Sales/Maturities of Investments | $25M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$35M |
| Net Debt Issuance | -$260.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$69.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$329.0K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $98M |
| Short-Term Investments | $139M |
| Net Receivables | $94M |
| Inventory | $120M |
| Other Current Assets | $27M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $478M |
| PP&E (Net) | $236M |
| Goodwill | $212M |
| Intangible Assets | $22M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $71M |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $547M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $64M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $20M |
| Other Current Liabilities | $22M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $124M |
| Long-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue NC | $18M |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $67M |
| TOTAL LIABILITIES | $191M |
| Common Stock | $77.0K |
| Additional Paid-In Capital | $868M |
| Retained Earnings | -$29M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $834M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $834M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $49M |
| Net Debt | -$49M |