| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $369M | — | — | — | — |
| Op. Income | $67M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 50.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | 16.5% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $1.21 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $67M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $369M |
| Cost of Revenue | $184M |
| GROSS PROFIT | $185M |
| R&D Expenses | $47M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $72M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $118M |
| Cost & Expenses | $302M |
| OPERATING INCOME | $67M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $15M |
| INCOME BEFORE TAX | $82M |
| Income Tax Expense | $25M |
| Net Income from Continuing Ops | $57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $61M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $57M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $67M |
| EBITDA | $89M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $369M |
| Cost of Revenue | $184M |
| GROSS PROFIT | $185M |
| R&D Expenses | $47M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $72M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $118M |
| Cost & Expenses | $302M |
| OPERATING INCOME | $67M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $15M |
| INCOME BEFORE TAX | $82M |
| Income Tax Expense | $25M |
| Net Income from Continuing Ops | $57M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $61M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $57M |
| D&A | $22M |
| EBIT | $67M |
| EBITDA | $89M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $61M |
| Depreciation & Amortization | $22M |
| Stock-Based Compensation | $21M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $301.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $105M |
| Capital Expenditure | -$38M |
| Acquisitions (Net) | $42M |
| Purchases of Investments | -$279M |
| Sales/Maturities of Investments | $249M |
| Other Investing Activities | -$42M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$67M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $13M |
| NET CASH FROM FINANCING | $215M |
| FREE CASH FLOW | $67M |
| Net Change in Cash | $253M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $284M |
| Short-Term Investments | $208M |
| Net Receivables | $55M |
| Inventory | $25M |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $596M |
| PP&E (Net) | $94M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $102M |
| TOTAL ASSETS | $698M |
| Account Payables | $31M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $76M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $81M |
| Common Stock | $47.0K |
| Additional Paid-In Capital | $505M |
| Retained Earnings | $113M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$244.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $618M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $618M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $698M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$284M |