| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | — | $25M | — | 3.9% |
| Op. Income | $2M | — | $4M | — | -40.2% |
| Gross Margin | 47.5% | — | 48.8% | — | -1.3pp |
| Net Margin | 4.8% | — | 9.0% | — | -4.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.16 | — | $0.55 | — | -70.9% |
| Free Cash Flow | $4M | — | $4M | — | -18.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $441.7K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9.1K |
| Other Income/Expenses | $443.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $743.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $12M |
| R&D Expenses | $441.7K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9.1K |
| Other Income/Expenses | $443.3K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $743.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$665.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$473 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$698.1K |
| Net Debt Issuance | -$46.0K |
| Common Stock Repurchased | -$510.5K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $51M |
| Short-Term Investments | $32.8K |
| Net Receivables | $70M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $126M |
| PP&E (Net) | $56M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $710.1K |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $523.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $75M |
| TOTAL ASSETS | $201M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $43.8K |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $115.1K |
| Deferred Revenue NC | $760.2K |
| Deferred Tax Liabilities | $394.8K |
| Other Non-Current Liabilities | $134.4K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $34M |
| TOTAL LIABILITIES | $50M |
| Common Stock | $685 |
| Additional Paid-In Capital | $183M |
| Retained Earnings | -$24M |
| Treasury Stock | -$515.8K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $158M |
| Minority Interest | -$7M |
| TOTAL EQUITY | $151M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $201M |
| Total Debt | $37M |
| Net Debt | -$14M |