| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $169M | $155M | $142M | 9.3% | 19.5% |
| Op. Income | $34M | -$9M | $22M | 461.7% | 58.2% |
| Gross Margin | 87.4% | 90.2% | 90.6% | -2.8pp | -3.2pp |
| Net Margin | 10.2% | -15.8% | -4.8% | 26.0pp | 15.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $-0.08 | $-0.02 | 169.8% | 379.0% |
| Free Cash Flow | $35M | -$29M | -$23M | 221.9% | 251.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $169M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $148M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $90M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $113M |
| Cost & Expenses | $135M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $829.0K |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $5.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $34M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $46M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $169M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $148M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $90M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $113M |
| Cost & Expenses | $135M |
| OPERATING INCOME | $34M |
| Interest Income | $829.0K |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $5.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $34M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $17M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $17M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $17M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $46M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $17M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $18M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$10M |
| OPERATING CASH FLOW | $36M |
| Capital Expenditure | -$382.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$18M |
| Sales/Maturities of Investments | $17M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$17.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $35M |
| Net Change in Cash | $32M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $191M |
| Short-Term Investments | $73M |
| Net Receivables | $114M |
| Inventory | $178M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $594M |
| PP&E (Net) | $49M |
| Goodwill | $198M |
| Intangible Assets | $15M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $275M |
| TOTAL ASSETS | $869M |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $199M |
| Long-Term Debt | $392M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $439M |
| TOTAL LIABILITIES | $638M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $3.0B |
| Retained Earnings | -$2.8B |
| Treasury Stock | -$71.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $23M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $230M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $230M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $869M |
| Total Debt | $443M |
| Net Debt | $252M |