| Metric | Q3 2019 | Q2 2019 | Q3 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $275M | $184M | — | 49.4% | — |
| Op. Income | $47M | $11M | — | 345.7% | — |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | — | 0.0pp | — |
| Net Margin | 13.9% | 1.6% | — | 12.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.17 | $1.60 | — | -89.4% | — |
| Free Cash Flow | -$293.0K | -$46M | — | 99.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $275M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $275M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $61M |
| SG&A Expenses | $228M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $230M |
| Cost & Expenses | $230M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $498.9K |
| D&A | -$47M |
| EBIT | -$112.0K |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $275M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $275M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $61M |
| SG&A Expenses | $228M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $230M |
| Cost & Expenses | $230M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $44M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $38M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $498.9K |
| D&A | -$47M |
| EBIT | -$112.0K |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $38M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$154M |
| Change in Working Capital | $112M |
| OPERATING CASH FLOW | $737.0K |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$527M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$528M |
| Net Debt Issuance | $505M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $199.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $505M |
| FREE CASH FLOW | -$293.0K |
| Net Change in Cash | -$22M |