| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $188M | $250M | $184M | -24.7% | 2.2% |
| Op. Income | -$42M | $19M | $11M | -322.9% | -498.9% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -14.5% | 4.1% | 1.6% | -18.5pp | -16.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.33 | $0.32 | $-0.00 | 3.1% | 6975.0% |
| Free Cash Flow | -$135M | $190M | -$46M | -171.0% | -190.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $188M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $188M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $70M |
| SG&A Expenses | $230M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $230M |
| Cost & Expenses | $230M |
| OPERATING INCOME | -$42M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$42M |
| Income Tax Expense | $318.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$42M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $961.6K |
| D&A | $42M |
| EBIT | -$167.0K |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$27M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$92M |
| Change in Working Capital | -$20M |
| OPERATING CASH FLOW | -$133M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$197.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$450M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$452M |
| Net Debt Issuance | $548M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$335.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $547M |
| FREE CASH FLOW | -$135M |
| Net Change in Cash | -$38M |