| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $546M | $542M | $515M | 0.7% | 6.0% |
| Op. Income | $182M | $189M | $169M | -3.8% | 7.5% |
| Gross Margin | 53.3% | 53.6% | 53.2% | -0.3pp | 0.0pp |
| Net Margin | 25.8% | 27.4% | 25.5% | -1.6pp | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $3.65 | $3.84 | $3.38 | -4.9% | 8.0% |
| Free Cash Flow | $122M | $139M | $147M | -12.1% | -17.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $546M |
| Cost of Revenue | $255M |
| GROSS PROFIT | $291M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $109M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $109M |
| Cost & Expenses | $364M |
| OPERATING INCOME | $182M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | $169M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $141M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $141M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $141M |
| D&A | $39M |
| EBIT | $185M |
| EBITDA | $226M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $546M |
| Cost of Revenue | $255M |
| GROSS PROFIT | $291M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $109M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $109M |
| Cost & Expenses | $364M |
| OPERATING INCOME | $182M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $17M |
| Other Income/Expenses | -$13M |
| INCOME BEFORE TAX | $169M |
| Income Tax Expense | $28M |
| Net Income from Continuing Ops | $141M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $141M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $141M |
| D&A | $39M |
| EBIT | $185M |
| EBITDA | $226M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $141M |
| Depreciation & Amortization | $39M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $54.0K |
| Change in Working Capital | -$52M |
| OPERATING CASH FLOW | $144M |
| Capital Expenditure | -$22M |
| Acquisitions (Net) | $3M |
| Purchases of Investments | -$36M |
| Sales/Maturities of Investments | $33M |
| Other Investing Activities | -$36M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$58M |
| Net Debt Issuance | -$63M |
| Common Stock Repurchased | -$52M |
| Common Dividends Paid | -$37M |
| Other Financing Activities | -$960.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$115M |
| FREE CASH FLOW | $122M |
| Net Change in Cash | -$30M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $382M |
| Short-Term Investments | $69M |
| Net Receivables | $272M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $58M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $823M |
| PP&E (Net) | $215M |
| Goodwill | $1.0B |
| Intangible Assets | $1.9B |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $24M |
| Other Non-Current Assets | $64M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.2B |
| TOTAL ASSETS | $4.0B |
| Account Payables | $128M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $175M |
| Other Current Liabilities | $72M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $460M |
| Long-Term Debt | $1.5B |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.2B |
| Common Stock | $425.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | $1.7B |
| Treasury Stock | -$1.2B |
| Accum. Other Comp. Income | -$91M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.8B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.0B |
| Total Debt | $1.7B |
| Net Debt | $1.3B |