| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.0B | — | — | — | — |
| Op. Income | $15M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 5.9% | — | — | — | — |
| Net Margin | -10.6% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-2.22 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$19M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.0B |
| Cost of Revenue | $947M |
| GROSS PROFIT | $59M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $992M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $300.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$128M |
| INCOME BEFORE TAX | -$113M |
| Income Tax Expense | -$7M |
| Net Income from Continuing Ops | -$107M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$107M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$106M |
| D&A | $20M |
| EBIT | -$107M |
| EBITDA | -$87M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$107M |
| Depreciation & Amortization | $20M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $128M |
| Change in Working Capital | -$48M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | -$900.0K |
| Purchases of Investments | $4M |
| Sales/Maturities of Investments | -$4M |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$12M |
| Common Dividends Paid | -$10M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$22M |
| FREE CASH FLOW | -$19M |
| Net Change in Cash | -$44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $34M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $482M |
| Inventory | $600M |
| Other Current Assets | $29M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $1.5B |
| Goodwill | $402M |
| Intangible Assets | $33M |
| Long-Term Investments | $22M |
| Tax Assets | $52M |
| Other Non-Current Assets | $61M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.0B |
| TOTAL ASSETS | $3.2B |
| Account Payables | $243M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $541M |
| Long-Term Debt | $406M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $73M |
| Other Non-Current Liabilities | $110M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $731M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $500.0K |
| Additional Paid-In Capital | $598M |
| Retained Earnings | $1.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$43M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.9B |
| Minority Interest | $16M |
| TOTAL EQUITY | $1.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.2B |
| Total Debt | $598M |
| Net Debt | $564M |