| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $23M | $28M | $25M | -18.5% | -9.6% |
| Op. Income | $107.0K | $6M | $9M | -98.2% | -98.8% |
| Gross Margin | 57.0% | 67.7% | 86.8% | -10.7pp | -29.9pp |
| Net Margin | 2.1% | 19.2% | 28.6% | -17.2pp | -26.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $0.93 | $1.26 | -91.4% | -93.7% |
| Free Cash Flow | $6M | $4M | $8M | 37.8% | -28.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $23M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $107.0K |
| Interest Income | $25M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $107.0K |
| Income Tax Expense | -$361.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $468.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $468.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $468.0K |
| D&A | $1M |
| EBIT | $107.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $23M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $107.0K |
| Interest Income | $25M |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $107.0K |
| Income Tax Expense | -$361.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $468.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $468.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $468.0K |
| D&A | $1M |
| EBIT | $107.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $468.0K |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $327.0K |
| Deferred Income Tax | -$104.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $35M |
| Other Investing Activities | -$37M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $7M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $112M |
| Short-Term Investments | $344M |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $499M |
| PP&E (Net) | $43M |
| Goodwill | $20M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $1.9B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $82M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.0B |
| TOTAL ASSETS | $2.5B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $117M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.2B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.3B |
| Long-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $38M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.3B |
| Common Stock | $118M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $128M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$56M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $189M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $189M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.5B |
| Total Debt | $134M |
| Net Debt | $22M |