| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $50M | $48M | $35M | 3.8% | 44.5% |
| Op. Income | $39M | $37M | $27M | 3.8% | 42.0% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | 61.8% | 47.0% | 7.5% | 14.8pp | 54.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.83 | $0.61 | $0.08 | 36.1% | 885.7% |
| Free Cash Flow | $37M | $4M | $16M | 755.4% | 124.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $31M |
| Income Tax Expense | $417.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | -$39M |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $0 |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $50M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $39M |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $31M |
| Income Tax Expense | $417.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | -$39M |
| EBIT | $39M |
| EBITDA | $0 |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $31M |
| Depreciation & Amortization | $522.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$303.0K |
| Other Non-Cash Items | -$10M |
| Change in Working Capital | $15M |
| OPERATING CASH FLOW | $37M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$89M |
| Sales/Maturities of Investments | $87M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$14M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$19M |
| Other Financing Activities | $8.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$33M |
| FREE CASH FLOW | $37M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $44M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.6B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.6B |
| TOTAL ASSETS | $1.6B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $39M |
| Long-Term Debt | $845M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $662.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $845M |
| TOTAL LIABILITIES | $885M |
| Common Stock | $37.0K |
| Additional Paid-In Capital | $966M |
| Retained Earnings | -$223M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $743M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $743M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.6B |
| Total Debt | $845M |
| Net Debt | $837M |