| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $49M | $50M | $47M | -2.8% | 4.7% |
| Op. Income | $38M | $39M | $36M | -3.1% | 5.2% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | 41.6% | 55.6% | 48.3% | -14.0pp | -6.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.55 | $0.76 | $0.61 | -27.6% | -9.8% |
| Free Cash Flow | $22M | $15M | $30M | 48.4% | -26.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $49M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $38M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $433.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | -$38M |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $0 |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $49M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $38M |
| Other Income/Expenses | -$17M |
| INCOME BEFORE TAX | $21M |
| Income Tax Expense | $433.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $20M |
| D&A | -$38M |
| EBIT | $38M |
| EBITDA | $0 |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $20M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $222.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $22M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$119M |
| Sales/Maturities of Investments | $73M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$47M |
| Net Debt Issuance | $48M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $29M |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $28M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $58M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.6B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.6B |
| TOTAL ASSETS | $1.7B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $39M |
| Long-Term Debt | $880M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $925.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $881M |
| TOTAL LIABILITIES | $920M |
| Common Stock | $37.0K |
| Additional Paid-In Capital | $966M |
| Retained Earnings | -$213M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $752M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $752M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.7B |
| Total Debt | $880M |
| Net Debt | $869M |