| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $852M | $786M | $749M | 8.4% | 13.7% |
| Op. Income | $121M | $105M | $96M | 15.9% | 26.1% |
| Gross Margin | 49.0% | 49.4% | 46.6% | -0.4pp | 2.4pp |
| Net Margin | 8.2% | 7.3% | 10.7% | 0.9pp | -2.5pp |
| EPS (Diluted) | $1.53 | $1.26 | $1.72 | 21.4% | -11.0% |
| Free Cash Flow | $86M | $93M | $138M | -7.9% | -37.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $852M |
| Cost of Revenue | $434M |
| GROSS PROFIT | $418M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $52M |
| SG&A Expenses | $52M |
| Other Expenses | $244M |
| Operating Expenses | $296M |
| Cost & Expenses | $731M |
| OPERATING INCOME | $121M |
| Interest Income | $216.0K |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | -$30M |
| INCOME BEFORE TAX | $91M |
| Income Tax Expense | $22M |
| Net Income from Continuing Ops | $70M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $70M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $70M |
| D&A | $131M |
| EBIT | $118M |
| EBITDA | $249M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $852M |
| Cost of Revenue | $434M |
| GROSS PROFIT | $418M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $52M |
| SG&A Expenses | $52M |
| Other Expenses | $244M |
| Operating Expenses | $296M |
| Cost & Expenses | $731M |
| OPERATING INCOME | $121M |
| Interest Income | $216.0K |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | -$30M |
| INCOME BEFORE TAX | $91M |
| Income Tax Expense | $22M |
| Net Income from Continuing Ops | $70M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $70M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $70M |
| D&A | $131M |
| EBIT | $118M |
| EBITDA | $249M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $70M |
| Depreciation & Amortization | $131M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $62M |
| Change in Working Capital | -$166M |
| OPERATING CASH FLOW | $99M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | -$13M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$27M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$53M |
| Net Debt Issuance | $7M |
| Common Stock Repurchased | $1M |
| Common Dividends Paid | -$16M |
| Other Financing Activities | -$189.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | $86M |
| Net Change in Cash | $40M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $127M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $658M |
| Inventory | $312M |
| Other Current Assets | $210M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $961M |
| Goodwill | $1.7B |
| Intangible Assets | $278M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $7M |
| Other Non-Current Assets | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.0B |
| TOTAL ASSETS | $4.3B |
| Account Payables | $27M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $157M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $336M |
| Long-Term Debt | $1.6B |
| Deferred Revenue NC | -$137M |
| Deferred Tax Liabilities | $137M |
| Other Non-Current Liabilities | $137M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.3B |
| Common Stock | $573.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | $1.2B |
| Treasury Stock | -$920M |
| Accum. Other Comp. Income | -$43M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.3B |
| Total Debt | $1.9B |
| Net Debt | $1.8B |