| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $363M | — | $321M | — | 13.2% |
| Op. Income | $66M | — | $59M | — | 11.9% |
| Gross Margin | 58.2% | — | 60.1% | — | -1.9pp |
| Net Margin | 13.7% | — | -6.7% | — | 20.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.65 | — | $-0.71 | — | 332.4% |
| Free Cash Flow | $65M | — | $37M | — | 73.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $363M |
| Cost of Revenue | $152M |
| GROSS PROFIT | $211M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $135M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $145M |
| Cost & Expenses | $297M |
| OPERATING INCOME | $66M |
| Interest Income | $67.0K |
| Interest Expense | $765.0K |
| Other Income/Expenses | -$698.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $66M |
| Income Tax Expense | $25M |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $9M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $50M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $67M |
| EBITDA | $78M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $363M |
| Cost of Revenue | $152M |
| GROSS PROFIT | $211M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $135M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $145M |
| Cost & Expenses | $297M |
| OPERATING INCOME | $66M |
| Interest Income | $67.0K |
| Interest Expense | $765.0K |
| Other Income/Expenses | -$698.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $66M |
| Income Tax Expense | $25M |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $9M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $50M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $67M |
| EBITDA | $78M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $50M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $346.0K |
| Deferred Income Tax | $16M |
| Other Non-Cash Items | -$106.0K |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $80M |
| Capital Expenditure | -$15M |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | -$76M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$71M |
| FREE CASH FLOW | $65M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $65M |
| Inventory | $34M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $137M |
| PP&E (Net) | $48M |
| Goodwill | $70M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | -$11M |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $120M |
| TOTAL ASSETS | $256M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $11M |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $35M |
| Long-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $44M |
| Common Stock | $367.0K |
| Additional Paid-In Capital | $118M |
| Retained Earnings | $198M |
| Treasury Stock | -$97M |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $212M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $212M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $256M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | -$17M |