| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $321M | — | $280M | — | 14.4% |
| Op. Income | $59M | — | $48M | — | 23.7% |
| Gross Margin | 60.1% | — | 61.5% | — | -1.4pp |
| Net Margin | -6.7% | — | 12.6% | — | -19.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.71 | — | $1.08 | — | -165.7% |
| Free Cash Flow | $37M | — | -$8M | — | 551.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $321M |
| Cost of Revenue | $128M |
| GROSS PROFIT | $193M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $123M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $133M |
| Cost & Expenses | $261M |
| OPERATING INCOME | $59M |
| Interest Income | $55.0K |
| Interest Expense | $793.0K |
| Other Income/Expenses | -$738.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $59M |
| Income Tax Expense | $22M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$58M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $59M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$22M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $310.0K |
| Deferred Income Tax | -$17M |
| Other Non-Cash Items | $92M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | $58M |
| Capital Expenditure | -$20M |
| Acquisitions (Net) | -$4M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$35M |
| Net Debt Issuance | $9M |
| Common Stock Repurchased | -$17M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | $37M |
| Net Change in Cash | $15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $29M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $57M |
| Inventory | $29M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $131M |
| PP&E (Net) | $40M |
| Goodwill | $75M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | -$186.0K |
| Tax Assets | $186.0K |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $134M |
| TOTAL ASSETS | $265M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $21M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33M |
| Long-Term Debt | $78M |
| Deferred Revenue NC | -$69M |
| Deferred Tax Liabilities | $186.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $78M |
| TOTAL LIABILITIES | $111M |
| Common Stock | $361.0K |
| Additional Paid-In Capital | $113M |
| Retained Earnings | $148M |
| Treasury Stock | -$97M |
| Accum. Other Comp. Income | -$10M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $154M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $154M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $265M |
| Total Debt | $85M |
| Net Debt | $56M |