| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $280M | — | $238M | — | 17.9% |
| Op. Income | $48M | — | $41M | — | 16.6% |
| Gross Margin | 61.5% | — | 62.8% | — | -1.2pp |
| Net Margin | 12.6% | — | 13.4% | — | -0.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.08 | — | $0.97 | — | 11.3% |
| Free Cash Flow | -$8M | — | $22M | — | -137.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $280M |
| Cost of Revenue | $108M |
| GROSS PROFIT | $172M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $114M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $125M |
| Cost & Expenses | $232M |
| OPERATING INCOME | $48M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$55.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $48M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $5M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $48M |
| EBITDA | $59M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $280M |
| Cost of Revenue | $108M |
| GROSS PROFIT | $172M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $114M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $125M |
| Cost & Expenses | $232M |
| OPERATING INCOME | $48M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$55.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $48M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $30M |
| Net Income from Discontinued Ops | $5M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $35M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $48M |
| EBITDA | $59M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $35M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $233.0K |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | $44M |
| Change in Working Capital | -$79M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$24M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$14M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$38M |
| Net Debt Issuance | $44M |
| Common Stock Repurchased | -$32M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $21M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $82M |
| Inventory | $36M |
| Other Current Assets | $11M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $143M |
| PP&E (Net) | $44M |
| Goodwill | $72M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | -$10M |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $149M |
| TOTAL ASSETS | $292M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $59M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $69M |
| TOTAL LIABILITIES | $90M |
| Common Stock | $359.0K |
| Additional Paid-In Capital | $111M |
| Retained Earnings | $170M |
| Treasury Stock | -$80M |
| Accum. Other Comp. Income | -$44M |
| Other Equity | $44M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $201M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $201M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $292M |
| Total Debt | $61M |
| Net Debt | $47M |