| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $176M | $169M | $156M | 3.8% | 12.9% |
| Op. Income | $47M | $46M | $54M | 0.2% | -13.1% |
| Gross Margin | 63.9% | 66.1% | 76.7% | -2.3pp | -12.9pp |
| Net Margin | 21.1% | 22.2% | 27.5% | -1.1pp | -6.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.36 | $0.37 | $0.42 | -2.7% | -14.3% |
| Free Cash Flow | $19M | $35M | $44M | -44.1% | -56.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $176M |
| Cost of Revenue | $64M |
| GROSS PROFIT | $112M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $898.0K |
| General & Administrative | $39M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $26M |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $129M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $150M |
| Interest Expense | $56M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $728.0K |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $176M |
| Cost of Revenue | $64M |
| GROSS PROFIT | $112M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $898.0K |
| General & Administrative | $39M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $26M |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $129M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $150M |
| Interest Expense | $56M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $728.0K |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $37M |
| Depreciation & Amortization | $728.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $383.0K |
| Other Non-Cash Items | -$15M |
| Change in Working Capital | -$26.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $23M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$163M |
| Sales/Maturities of Investments | $124M |
| Other Investing Activities | $7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$35M |
| Net Debt Issuance | -$59M |
| Common Stock Repurchased | -$315.0K |
| Common Dividends Paid | -$13M |
| Other Financing Activities | -$37M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$110M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | -$122M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $188M |
| Short-Term Investments | $1.1B |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $119M |
| Goodwill | $364M |
| Intangible Assets | $21M |
| Long-Term Investments | $9.4B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $458M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10.4B |
| TOTAL ASSETS | $11.6B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $538M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $9.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9.9B |
| Long-Term Debt | $132M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $181M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $318M |
| TOTAL LIABILITIES | $10.3B |
| Common Stock | $124M |
| Additional Paid-In Capital | $631M |
| Retained Earnings | $930M |
| Treasury Stock | -$208M |
| Accum. Other Comp. Income | -$113M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11.6B |
| Total Debt | $674M |
| Net Debt | $486M |