| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $156M | $138M | $101M | 13.3% | 53.9% |
| Op. Income | $54M | $38M | $38M | 41.3% | 39.6% |
| Gross Margin | 76.7% | 79.5% | 92.9% | -2.7pp | -16.2pp |
| Net Margin | 27.5% | 22.0% | 30.4% | 5.5pp | -2.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.42 | $0.29 | $0.33 | 44.8% | 27.3% |
| Free Cash Flow | $44M | $29M | $26M | 50.7% | 67.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $156M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $38M |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $102M |
| OPERATING INCOME | $54M |
| Interest Income | $130M |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $54M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $48.0K |
| EBIT | $54M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $156M |
| Cost of Revenue | $36M |
| GROSS PROFIT | $120M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $38M |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $102M |
| OPERATING INCOME | $54M |
| Interest Income | $130M |
| Interest Expense | $33M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $54M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $43M |
| D&A | $48.0K |
| EBIT | $54M |
| EBITDA | $54M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $43M |
| Depreciation & Amortization | $48.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $48M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$25M |
| Sales/Maturities of Investments | $34M |
| Other Investing Activities | -$154M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$148M |
| Net Debt Issuance | $264M |
| Common Stock Repurchased | -$9M |
| Common Dividends Paid | -$13M |
| Other Financing Activities | -$88M |
| NET CASH FROM FINANCING | $153M |
| FREE CASH FLOW | $44M |
| Net Change in Cash | $53M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $449M |
| Short-Term Investments | $738M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $124M |
| Goodwill | $364M |
| Intangible Assets | $25M |
| Long-Term Investments | $9.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $450M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10.1B |
| TOTAL ASSETS | $11.3B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $543M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $9.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9.7B |
| Long-Term Debt | $182M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $210M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $397M |
| TOTAL LIABILITIES | $10.1B |
| Common Stock | $124M |
| Additional Paid-In Capital | $630M |
| Retained Earnings | $823M |
| Treasury Stock | -$205M |
| Accum. Other Comp. Income | -$139M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11.3B |
| Total Debt | $730M |
| Net Debt | $281M |