| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $11M | $10M | 7.4% | 22.7% |
| Op. Income | $4M | $4M | $3M | 14.5% | 29.7% |
| Gross Margin | 90.8% | 94.8% | 101.3% | -4.1pp | -10.6pp |
| Net Margin | 30.2% | 28.6% | 29.5% | 1.6pp | 0.7pp |
| EPS (Diluted) | $1.05 | $0.93 | $0.84 | 12.9% | 25.0% |
| Free Cash Flow | $4M | $5M | $6M | -21.7% | -30.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $150.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $684.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $804.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $261.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $150.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $7M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $684.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $804.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $261.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $261.0K |
| Stock-Based Compensation | $84.0K |
| Deferred Income Tax | $11.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$92.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$7M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$14M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$876.0K |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$4M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $33M |
| Short-Term Investments | $461M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $498M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $379.0K |
| Long-Term Investments | $566M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $66M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $654M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $123.0K |
| Short-Term Debt | $19.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1.1B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $38.0K |
| Additional Paid-In Capital | $42M |
| Retained Earnings | $88M |
| Treasury Stock | -$9M |
| Accum. Other Comp. Income | -$36M |
| Other Equity | -$549.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $85M |
| Minority Interest | $112.0K |
| TOTAL EQUITY | $85M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$33M |