| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | $14M | $12M | 3.7% | 14.3% |
| Op. Income | $3M | $3M | $3M | -4.1% | 5.1% |
| Gross Margin | 72.4% | 74.4% | 78.8% | -2.0pp | -6.4pp |
| Net Margin | 19.8% | 21.5% | 21.9% | -1.6pp | -2.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.85 | $0.88 | $0.82 | -3.4% | 3.7% |
| Free Cash Flow | $3M | $7M | $2M | -52.8% | 48.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $79.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $488.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $270.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $79.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $488.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $270.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $270.0K |
| Stock-Based Compensation | $55.0K |
| Deferred Income Tax | $323.0K |
| Other Non-Cash Items | -$777.0K |
| Change in Working Capital | $783.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$152.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $13M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$13.0K |
| Common Dividends Paid | -$919.0K |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $28M |
| Short-Term Investments | $414M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $446M |
| PP&E (Net) | $14M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $159.0K |
| Long-Term Investments | $639M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $57M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $717M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| Long-Term Debt | $34M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $39M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.1B |
| Common Stock | $38.0K |
| Additional Paid-In Capital | $42M |
| Retained Earnings | $101M |
| Treasury Stock | -$9M |
| Accum. Other Comp. Income | -$26M |
| Other Equity | -$204.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $108M |
| Minority Interest | $105.0K |
| TOTAL EQUITY | $108M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $34M |
| Net Debt | $6M |