| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $12M | $9M | 3.8% | 30.2% |
| Op. Income | $5M | $4M | $3M | 5.5% | 56.6% |
| Gross Margin | 90.2% | 90.8% | 95.4% | -0.5pp | -5.2pp |
| Net Margin | 31.3% | 30.2% | 27.0% | 1.2pp | 4.3pp |
| EPS (Diluted) | $1.14 | $1.05 | $0.75 | 8.6% | 52.0% |
| Free Cash Flow | $5M | $4M | $3M | 26.8% | 57.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $83.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $996.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $769.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $254.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $83.0K |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $10M |
| Interest Expense | $996.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $769.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $254.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $254.0K |
| Stock-Based Compensation | $84.0K |
| Deferred Income Tax | $38.0K |
| Other Non-Cash Items | $702.0K |
| Change in Working Capital | $357.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$132.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$6M |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$327.0K |
| Common Dividends Paid | -$907.0K |
| Other Financing Activities | -$25M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$26M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | -$30M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $470M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $502M |
| PP&E (Net) | $15M |
| Goodwill | $6M |
| Intangible Assets | $342.0K |
| Long-Term Investments | $573M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $39M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $634M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $218.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1.0B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.0B |
| Common Stock | $38.0K |
| Additional Paid-In Capital | $42M |
| Retained Earnings | $91M |
| Treasury Stock | -$9M |
| Accum. Other Comp. Income | -$29M |
| Other Equity | -$465.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $94M |
| Minority Interest | $115.0K |
| TOTAL EQUITY | $94M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$27M |