| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $26M | — | — | — | — |
| Op. Income | $5M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 70.7% | — | — | — | — |
| Net Margin | 15.0% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $1.39 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $5M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $208.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $899.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $26M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $208.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $22M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $899.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $899.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $149.0K |
| Other Non-Cash Items | -$185.0K |
| Change in Working Capital | $865.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$227.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$58M |
| Sales/Maturities of Investments | $50M |
| Other Investing Activities | $15M |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | -$9M |
| Common Stock Repurchased | -$43.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $15M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $98.0K |
| Long-Term Investments | $400M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $438M |
| TOTAL ASSETS | $452M |
| Account Payables | $649.0K |
| Short-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $378M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $397M |
| Long-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $404M |
| Common Stock | $32.0K |
| Additional Paid-In Capital | $24M |
| Retained Earnings | $30M |
| Treasury Stock | -$7M |
| Accum. Other Comp. Income | $391.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $48M |
| Minority Interest | $111.0K |
| TOTAL EQUITY | $48M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $452M |
| Total Debt | $33M |
| Net Debt | $20M |