| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $3M | $0 | 64.2% | — |
| Op. Income | -$3M | -$3M | -$376.0K | -34.6% | -825.8% |
| Gross Margin | 37.5% | 30.6% | — | 6.9pp | — |
| Net Margin | -99.4% | -103.3% | — | 3.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.17 | $-0.11 | $0.02 | -54.5% | -817.3% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$3M | -$110.6K | -20.9% | -3188.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $886.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $183.0K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $8M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $295.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $183.0K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $183.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$77.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$83.0K |
| Acquisitions (Net) | -$585.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$668.0K |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $397.5K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $930.3K |
| Inventory | $937.6K |
| Other Current Assets | -$2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $668.1K |
| PP&E (Net) | $341M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $223M |
| Tax Assets | -$355M |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $223M |
| TOTAL ASSETS | $223M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $610.6K |
| Deferred Revenue | -$2M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $148M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$139M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $222M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$10M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $9M |
| Other Equity | -$9M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $212M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $212M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $223M |
| Total Debt | $610.6K |
| Net Debt | $213.2K |