| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $91M | $77M | $79M | 18.4% | 15.4% |
| Op. Income | $13M | $35M | $30M | -63.4% | -57.9% |
| Gross Margin | 82.7% | 97.9% | 90.7% | -15.2pp | -8.0pp |
| Net Margin | 11.5% | 35.9% | 29.9% | -24.4pp | -18.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.30 | $0.97 | $0.83 | -69.1% | -63.9% |
| Free Cash Flow | $27M | $28M | $20M | -1.4% | 38.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $91M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $75M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | $35M |
| Operating Expenses | $63M |
| Cost & Expenses | $79M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $76M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $466.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $91M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $75M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $28M |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | $35M |
| Operating Expenses | $63M |
| Cost & Expenses | $79M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $76M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $466.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $504.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | $15M |
| OPERATING CASH FLOW | $28M |
| Capital Expenditure | -$555.0K |
| Acquisitions (Net) | $198M |
| Purchases of Investments | -$501M |
| Sales/Maturities of Investments | $214M |
| Other Investing Activities | $40M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$49M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $99M |
| NET CASH FROM FINANCING | $88M |
| FREE CASH FLOW | $27M |
| Net Change in Cash | $67M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $461M |
| Short-Term Investments | $2.6B |
| Net Receivables | $26M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.1B |
| PP&E (Net) | $157M |
| Goodwill | $364M |
| Intangible Assets | $18M |
| Long-Term Investments | $6.6B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $256M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.4B |
| TOTAL ASSETS | $10.5B |
| Account Payables | $607.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $9.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9.1B |
| Long-Term Debt | -$2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $134M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $153M |
| TOTAL LIABILITIES | $9.3B |
| Common Stock | $723M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $533M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | -$25M |
| Other Equity | $2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10.5B |
| Total Debt | $20M |
| Net Debt | -$442M |