| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $143M | $143M | $138M | -0.1% | 4.0% |
| Op. Income | $23M | $37M | $38M | -38.8% | -40.1% |
| Gross Margin | 56.3% | 66.4% | 71.6% | -10.0pp | -15.3pp |
| Net Margin | 13.0% | 20.0% | 21.7% | -7.0pp | -8.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.45 | $0.70 | $0.73 | -35.7% | -38.4% |
| Free Cash Flow | $38M | $88M | $27M | -56.7% | 42.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $143M |
| Cost of Revenue | $63M |
| GROSS PROFIT | $81M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $755.0K |
| General & Administrative | $42M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $121M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $131M |
| Interest Expense | $48M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | -$134.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $143M |
| Cost of Revenue | $63M |
| GROSS PROFIT | $81M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $755.0K |
| General & Administrative | $42M |
| SG&A Expenses | $43M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $58M |
| Cost & Expenses | $121M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $131M |
| Interest Expense | $48M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $19M |
| Net Income Deductions | -$134.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $27M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $19M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $38M |
| Capital Expenditure | -$438.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$393.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $38M |
| Other Investing Activities | $51M |
| NET CASH FROM INVESTING | $88M |
| Net Debt Issuance | -$12.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | $16M |
| NET CASH FROM FINANCING | $10M |
| FREE CASH FLOW | $38M |
| Net Change in Cash | $136M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $744M |
| Short-Term Investments | $1.9B |
| Net Receivables | $33M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.7B |
| PP&E (Net) | $145M |
| Goodwill | $479M |
| Intangible Assets | $24M |
| Long-Term Investments | $8.4B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $398M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.5B |
| TOTAL ASSETS | $12.2B |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $10.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10.5B |
| Long-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $151M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $165M |
| TOTAL LIABILITIES | $10.7B |
| Common Stock | $970M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $762M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$255M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12.2B |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | -$730M |