| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $98M | $91M | $79M | 7.9% | 25.4% |
| Op. Income | $43M | $13M | $36M | 236.7% | 19.0% |
| Gross Margin | 95.7% | 82.7% | 96.5% | 13.0pp | -0.8pp |
| Net Margin | 34.5% | 11.5% | 35.9% | 23.0pp | -1.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.95 | $0.30 | $0.99 | 216.7% | -4.0% |
| Free Cash Flow | $99M | $27M | $26M | 264.1% | 277.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $98M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $94M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $52M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $79M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $46M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $98M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $94M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $29M |
| SG&A Expenses | $29M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $52M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $79M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $43M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $34M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $46M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $34M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $547.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $59M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $100M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$366M |
| Sales/Maturities of Investments | $94M |
| Other Investing Activities | $24M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$249M |
| Net Debt Issuance | -$33.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | $261M |
| NET CASH FROM FINANCING | $253M |
| FREE CASH FLOW | $99M |
| Net Change in Cash | $105M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $566M |
| Short-Term Investments | $2.7B |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.3B |
| PP&E (Net) | $156M |
| Goodwill | $364M |
| Intangible Assets | $17M |
| Long-Term Investments | $6.5B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $301M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.4B |
| TOTAL ASSETS | $10.7B |
| Account Payables | $576.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $9.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9.4B |
| Long-Term Debt | -$2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $130M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $149M |
| TOTAL LIABILITIES | $9.5B |
| Common Stock | $723M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $559M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | -$165M |
| Other Equity | $2M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10.7B |
| Total Debt | $19M |
| Net Debt | -$547M |