| Metric | FY 2013 | Prior Q | FY 2012 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$36M | — | -$27M | — | -31.7% |
| EPS (Diluted) | $-18.32 | — | $-19.12 | — | 4.2% |
| Free Cash Flow | -$30M | — | -$23M | — | -27.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | -$36M |
| Interest Income | $545.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$37M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$37M |
| D&A | $17.0K |
| EBIT | -$35M |
| EBITDA | -$36M |
| EPS | -$18 |
| EPS Diluted | -$18 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$37M |
| Depreciation & Amortization | $17.0K |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $536.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$30M |
| Capital Expenditure | -$188.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$188.0K |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $89M |
| FREE CASH FLOW | -$30M |
| Net Change in Cash | $59M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $100M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $510.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $100M |
| PP&E (Net) | $447.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $104.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $551.0K |
| TOTAL ASSETS | $101M |
| Account Payables | $468.0K |
| Short-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue | $190.0K |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $679.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $40.0K |
| Additional Paid-In Capital | $203M |
| Retained Earnings | -$121M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$20.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $81M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $81M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $101M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | -$86M |